‚Äč

What is the cost of Manganese in grams?

Answer

3.99 dollars is the cost in pounds for mangense
Q&A Related to "What is the cost of Manganese in grams?"
As of 2009, Manganese was being traded in U.S. for $2,325/ton. This corresponds to US $0.0023/gram.
http://www.kgbanswers.com/how-much-does-manganese-...
The cost of gold per gram changes each day with the market. Currently the price per gram of gold is a little bit over one thousand dollars.
http://answers.ask.com/Science/Chemistry/what_is_t...
According to the source below, as of April 7, 2009 manganese was being traded at US $2,325/ton. This corresponds to US $0.0023/g, or about a quarter of one US cent per gram. Source(
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=200904...
Explore this Topic
As of December 2012, manganese has a cost of approximately $1.70 per 100 grams. The cost can vary based on market conditions. ...
In the U.S., pure Manganese will run you around 1.70 per 100 grams. However, supply and demand can affect the price of Manganese. In 1990, Manganese was at 3.78 ...
As of March 2013, the cost of manganese in US was at 1.58 dollars per pound. Manganese is a chemical compound that is used as an alloy of aluminum and steel. ...
About -  Privacy -  Your Cookie Choices  -  Careers -  About P.G. Wodehouse -  Articles -  Help -  Feedback © 2014 IAC Search & Media